Wernyhora

O nas

Bio

WERNYHORA

Wernyhora to legendarny kozacki lirnik i wieszcz żyjący pod koniec XVIII w. na ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obdarzony darem przepowiadania przeszłości wieścić miał upadek Rzeczpospolitej i jej ponowne odrodzenie, ale tylko we współpracy z Ukrainą. Na przestrzeni XIX i XX w. postać Wernyhory stała się bardzo ważną figurą w kulturze polskiej obecną między innymi w literaturze i malarstwie.

 

Jako zespół wybraliśmy nazwę “Wernyhora” ponieważ w naszych poszukiwaniach mocno inspirujemy się tradycyjną muzyką polsko-ukraińskiego pogranicza, na którym zresztą sami mieszkamy w Sanoku. O wyborze nazwy zdecydowało także wyjątkowe pochodzenie naszej wokalistki. Daria jest Ukrainką i pochodzi z ukraińskiej rodziny mieszkającej w Polsce od pokoleń. Historia jej rodziny była ściśle związana z przeszłością terenów pogranicza. Dziadkowie Darii w 1947 r., podobnie jak niemal cała ludność ukraińska z Polski południowo-wschodniej, zostali przymusowo wysiedleni na północ Polski w ramach Akcji “Wisła”.

Daria w ramach swojego powrotu do korzeni przeprowadziła się z północnej Polski do Sanoka, gdzie zaczęła swoją wokalną karierę na scenie muzyki folkowej i tradycyjnej. Jej muzyczna aktywność stała się dla niej sposobem na zachowanie spuścizny kulturowej jej dziadków i podtrzymywania pamięci o tożsamości jej przodków. To dzięki między innymi jej zaangażowaniu jako zespół mamy okazję poznać i zgłębić pieśni naszego region położonego w Karpatach i określanego mianem Bojkowszczyzny.

Muzyka

Nasz album i program muzyczny “Bojkowski głos Bieszczadu” to pierwsza w Polsce próba kompleksowego przywrócenia pamięci o muzycznych tradycjach byłych mieszkańców Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich zwanych Bojkami.

Aranżacje muzyczne zespołu charakteryzują się artystycznym wykorzystaniem muzyki źródeł pozwalającym na zachowanie brzmień nieodległych od radycji przy jedoczesnym twórczym podejściu do ludowych nut. Początek naszego projektu muzycznego związany był z realizacją przez naszą wokalistkę Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”. Jak się szybko okazało, ów niewielki projekt muzyczny zdobył uznanie nie tylko pasjonatów muzyki folkowej i world music, ale także podbił sceny muzyczne w Polsce i za granicą.
Wernyhora w ramach autorskich koncertów proponuje słuchaczom zanurzenie w muzyce Bojków i Łemków. Pieśni prezentowane przez zespół opowiadają najczęściej o uczuciach i namiętnościach, wśród których dominują emocje związane z nieszczęśliwą, zdradzoną i niespełnioną miłością.